Pałace owadów cz. 1

By admin

Marzec 6, 2017 Budowa mieszkań w świecie zwierzęcym 1 Comment Tagi: owady leśne, owad pasożytniczy, owad w uchu, owad z długimi czułkami, owad a robak, owad a insekt, owad a pająk, owad a zwierze, owad aktywny nocą, owad i pajęczak, owady a pajęczaki, owady a robaki, owady a stawonogi, owady a czad, owad biegacz

Pałace, które stawiają dla siebie owady, budzą niemały podziw, są one bowiem wznoszone z taką dokładnością, z takim wyrachowaniem, jak gdyby owady znakomicie obliczały i jak najdokładniej plany swych budowli układały.

Mały wołek przygotowuje dla swych spadkobierców mieszkania na listku, który według wszelkich zasad geometrycznych kraje. Biedak wie o tym dobrze, że bardzo trudno przychodzi mu się potomków doczekać. Znosi on przede wszystkim niewiele jajeczek, a i te, które zniesie, są narażone na zmiany powietrza i bardzo łatwo zniszczeć mogą. Trzeba je też dobrze ukryć przed rabusiami najrozmaitszego rodzaju. W dodatku małe wołki po urodzeniu są całkiem ślepe, muszą więc mieć zaraz po urodzeniu pożywienie pod ręką. Pożywienie to ma się składać z cokolwiek przesuszonych listków brzozy, albo innego jakiegoś drzewa. Aby temu wszystkiemu zaradzić i ród swój od zaguby uratować, postanawia mały wołek zrobić tutkę z listka i tam drogocenne swe jajka umieścić. Nie takie to jednak łatwe zadanie dla wołka. Listka całego w tubkę nie zwinie, temu bowiem stanowczo nie podoła. Cóż więc czyni? Obcina na liściu mały kawałeczek, przy czym bacznie uważa, aby jedną stroną odcięty kawałeczek trzymał się całości.

Latest Comments
  1. Reklama