Pałace owadów cz. 11

Pszczoły wełniacze zużywają do budowy gniazdek delikatne włoski znajdujące się na takich roślinkach jak cykoria i t. p. Z włosków tych wiją kuleczki, które zanoszą w nóżkach do dziur w ziemi lub w drzewach. W każdym gniazdku znajduje się 15 celek zlepionych z takiej wełny i zewnątrz pokrytych gładką warstwą, przy wytwarzaniu której posługują się pszczoły wydzielaną ze siebie cieczą.

Pszczoły jedwabniki budują w otworach ścian murów i w ziemi cylindry, w których znajduje się do dwudziestu celek, podobnych do naparstków gdybyśmy je kilka jeden na drugi poskładali. Materiałem budowlanym jest ciecz, wydzielana ze siebie przez pszczółki, twardniejąca na powietrzu i podobna do cienkich przeźroczystych listeczków.

Pszczoły, lepiące gniazdka swe z mułu, prowadzą budowę podobnie jak jaskółki. Wybrawszy odpowiednie miejsce na budowę, znoszą troskliwie pięć do sześciu dni materiały budowlane. Gdy materiał już gotowy, zalepiają pewną przestrzeń na ścianie na płasko, a następnie na przestrzeni tej z małych ziarnek błota zaczynają wylepiać odpowiednie celki.

Latest Comments
  1. Reklama