Pałace owadów cz. 2

By admin

Marzec 6, 2017 Budowa mieszkań w świecie zwierzęcym 1 Comment Tagi: owad błonkoskrzydły, owad brzmiacy, owad bzyk, owad czarny, owad cykada, ćmiel owad, owad domowy, owad drapieżny, owad drewniak, owad drukarz, owad długie czułki, owad efemeryda, owad etymologia, owad egzotyczny, owady egzotyczne

Następnie zwija z wyciętego kawałka trąbkę i pałacyk gotów. Pałacyk ten w razie pogody przyczepia bardzo lekko, tak, aby po zeschnięciu głównego nerwu liścia łatwo mógł odpaść i upaść w trawę, upadek taki bowiem chroni jajka od zeschnięcia, w razie zaś deszczu stara się, aby pałac możliwie jak najsilniej trzymał się listka, wie bowiem, że na wilgotnej ziemi małe wylęgnąć by się nie mogły.

Inny owadek, pokrewny wołkowi, wierci sobie dla swych małych dziury w gałązkach dębu. Samiczka do pracy tej uzbrojona jest w specjalną piłeczkę. Przed rozpoczęciem pracy rozgląda się ona bardzo dokładnie i bada z całą skrupulatnością, w którym miejscu praca pójdzie jej najlżej.

Jeżeli miejsce takie sobie upatrzy, wierci dziurkę w korze, a aby mogła później po zniesieniu jajek dziurkę zatkać, odsuwa odpadki z lekka na bok, tak, aby w każdej chwili miała je w pogotowiu, gdy mieszkanie już gotowe, znosi jajeczka i zatyka otworek.

Inne owady pod korą drzew wiercą bardzo misterne korytarze i chodniki. Taki n. p. mały chrząszczyk, zwany kornikiem, wierci pod korą jeden główny chodnik, a od tego kilka chodników pobocznych i w każdym z tych chodników samiczka znosi jajko. Chodniki te są na końcach znacznie szersze, aby poczwarka mogła się tam wygodnie oprząść. Ponieważ często chodników tych jest dużo, rozchodzą się w różnych kierunkach i mają podobieństwo do liter drukowanych, nazwano chrząszczyka tego także drukarzem.

Latest Comments
  1. Reklama