Pałace owadów cz. 3

By admin

Marzec 6, 2017 Budowa mieszkań w świecie zwierzęcym 1 Comment Tagi: owady eusocjalne, owady efemerydy, owad fruczak, owad faraona, owad gliniarz, owad grabarz, owad gryzący, owad gołąbek, owad gnojarz, owad herkules, owady holometaboliczne, owada hisashi, owady i rosiczka, owady i ich larwy, owad jak koliber

W południowych Niemczech, Francji, Węgrzech i krajach położonych nad morzem Śródziemnym żyje chrząszczyk, którego nazywają pigułkarzem. Nazwa ta jest zupełnie usprawiedliwioną. Samiczka tego chrząszczyka znosi jajko, a chrząszczyk jajko to obwija wełną albo sierścią krowią i w ten sposób powstaje ładne okrągłe gniazdeczko utoczone jak pigułka. Gniazdeczko to stacza na ziemię, aby chrząszczykowi mającemu się wylęgnąć zapewnić potrzebną do wylęgu wilgoć.

Pokrewny z nim poświętnik czarny (skarabeusz) robi dwojakiego rodzaju kulki z końskiej i bydlęcej mierzwy. Jedne okrągłe służą jemu samemu na pokarm, inne owalne, z miękkiej mierzwy owczej, zakopuje w ciemnych przez siebie wygrzebanych otworkach, a przedtem składa jajeczko do tej kuleczki w wygryziony przez siebie dołeczek, który zasklepia miękką mierzwą i zakopuje. Chrząszcze te czcili Egipcjanie jako święte.

Inny wielki czarny wodny chrząszcz, zwany kałużnicą czarną, umieszcza jajka swoje w bardzo ozdobnej kulistej tkaninie, pływającej po wodzie. Warsztacik tkacki posiada ten chrząszcz z tyłu na końcu ciała. Są tam dwie dłuższe i dwie krótsze rureczki. Zwierzątko chwyta przednimi nóżkami listek płynący po wodzie i wydziela z jednej rureczki białe cieniutkie niteczki.

Latest Comments
  1. Reklama