Pałace owadów cz. 4

By admin

Marzec 6, 2017 Budowa mieszkań w świecie zwierzęcym 1 Comment Tagi: owad jelonek, owad jak skorpion, owad jak kleszcz, owad jętka, owad jak galazka, owad koliber, owad kowal, owad krzyżówka, owad koliberek, owad leśny, owad liściec, owad łowik, owad łazienkowy, owad łacina, jętka owad

Niteczki te obwija sobie pod brzuchem tak jednak, aby do brzucha nie były przyczepione. Utkawszy tak kawałek tkaniny, kawałek ten zarzuca na plecy i tka dalej. W ten sposób powstają dwa kawałki, które następnie po bokach łączy, znosi do tego woreczka jajeczka i zamyka otworek. Praca ta trwa cztery do pięciu godzin. Gotowy woreczek z jajeczkami zapędza pomiędzy wodne rośliny; kołyska ta, zwana kokonem, pozostaje tam dotąd, dopóki się gąsienice nie wylęgną.

Rodzina takich tkaczy jest bardzo liczną pomiędzy owadami, a niektóre z tych tkanin oprzędów owadzich są tak mocne, że ludzie używają ich do wyrobu tkanin na suknie. Najważniejszym z takich tkaczów jest bez zaprzeczenia jedwabnik.

Gąsienica jedwabnicza, aby się zapoczwarczyć, przędzie białawe albo żółtawe, nadzwyczaj gęste kokony. Owady te posiadają w ciele dwie rureczki, wielokrotnie skręcone, znajdujące się po bokach ciała obok jelita brzusznego. Im bliżej wyjścia, tern kanaliki te są węższe i w końcu łączą się we wspólny kanalik otwierający się pod dolną wargą. Z otworku tego sączy się gęsta masa, którą można w cienkie nitki wyciągać. Masa ta tężeje na powietrzu. Taką nitkę gąsienicą snuje jedną tylko, ale nitka ta ma 100-600 m. długości.

Latest Comments
  1. Reklama