Jak ptaszki gniazdka wiją cz. 1

By admin

Luty 12, 2017 Budowa mieszkań w świecie zwierzęcym 2 komentarze Tagi: ptak z czubkiem, ptak zeberka, ptaki 10 przykładów

Mawiamy zwykle, że ptaszęta gniazdka swe wiją, w rzeczywistości jednak, w ścisłym znaczeniu, słowa tego do wszystkich ptasząt stosować nie można, taka tam panuje w tej gromadzie skrzydlatej różnorodność w budowie swych domków. Ile gatunków ptaków, tyle gniazdek, a każde oryginalne, każde we właściwy sposób wykonane, bo ptaszęta nie naśladują się wzajemnie, nie kształcą się w budownictwie, nie doskonalą budowy swych domków, ale też i nie zaniedbują się w swej pracy. Każde gniazdko, któremu przypatrzymy się z bliska, stanowi skończoną całość i najbardziej nawet proste gniazdko zdumiewać nas musi i wprost wierzyć się nie chce, aby gniazdko takie potrafiło sobie sporządzić ptaszę, które przy pracy posługiwać się może zaledwie dzióbkiem i nóżkami.

Każde gniazdko ma jakieś właściwości, każde zbudowane jest tak, aby odpowiadało ściśle swemu przeznaczeniu, ale pomiędzy tymi gniazdkami są niektóre tak sztucznie zbudowane, że warto przypatrzeć się im bliżej. Takie np. tkacze, ptaszęta pokrewne z naszą ziębą, żyjące w Indiach wschodnich, Australii i Afryce, budują sobie gniazdka mające kształt cokolwiek spłaszczonych worków i worki te zawieszają na cienkich giętkich gałęziach nad wodą.

Latest Comments
  1. Reklama
  2. Reklama