Jak ptaszki gniazdka wiją cz. 10

By admin

Luty 12, 2017 Budowa mieszkań w świecie zwierzęcym 1 Comment Tagi: ptak arktyczny, ptak arktycznych wód, ptak australijski, ptaki a dinozaury

Kto był kilka razy w lesie, musiał słyszeć kucie znakomitego ptasiego cieśli, dzięcioła. Pracowity ten dobrodziej od rana do nocy nie żałuje swego dzioba, a trzeba przyznać że silny jego dziób jest jakby umyślnie stworzony do takiej pracy. Ma on co prawda i pomocników, ale obchodzi się z nimi bez żadnych względów i gdy już pracę swą skończą, pędzi ich lub zjada bez litości. Tymi źle wynagradzanymi pomocnikami dzięcioła są różnej drobne owady niszczące drzewa. Upatrzywszy drzewo, któremu drobiazg ten dał się już dobrze we znaki, dzięcioł pędzi pasożytów i sam wydrąża pokój dla siebie.

Gniazda, które ptaki z takim niemałym trudem przygotowują, służą im przeważnie do wysiadywania młodych i właściwie są to nie domki, tylko kołyski ptasząt, rzadziej bowiem gniazd tych używają stare ptaki za mieszkanie dla siebie.

Nie tylko jednak kołyski i domy budują sobie ptaszęta. Pewien gatunek australijskich ptaków zajmuje się budowaniem wspaniałych altanek, które używane bywają tak jak nasze sale balowe na zabawy. Sale te znajdują się zwykle pod cienistymi gałęziami drzew w najbardziej zacisznych miejscach lasu; budowane są z gałęzi w ten sposób, że wystające nierówne gałęzie wychodzą zwykle na zewnątrz, aby zabawie nie przeszkadzały. Do takiej balowej altanki prowadzi z każdej strony wejście, aby w razie niebezpieczeństwa sale szybko można było opróżnić. Budując sale dla przyjemności, pamiętają architekci także i o ozdobach i zdobią ściany barwnymi piórami różnokolorowych papug, wtykają pomiędzy gałęzie ładne kosteczki i muszle. Mieszkańcy tamtejsi wiedzą dobrze, że ptaki dla przyozdobienia swej altanki ściągają różne świecące przedmioty i często poszukują w altankach paniczów swej zguby, nierzadko obchodząc się nielitościwie z salami balowymi pierzastych zbytników.

Latest Comments
  1. Reklama