Jak ptaszki gniazdka wiją cz. 4

By admin

Luty 12, 2017 Budowa mieszkań w świecie zwierzęcym 1 Comment Tagi: ptak pieprzojad, ptak rudzik, ptak rybożerny, ptak raniuszek

Sztuczniejszym jeszcze jest jajowate, z boku w niewielki otworek zaopatrzone, gniazdko sikorki. Gniazdko to utkane jest z wełny, mchu i włókienek korzeni, a wszystko to połączone jest ze sobą śliną i pajęczyną. Aby gniazdka znać nie było, aby nie różniło się niczym od swego otoczenia, sprytne sikorki oblepiają je z zewnątrz rozmaitymi porostami, dla wygody zaś wyścielają wewnątrz delikatnym pierzem..

Takie, tak zwane ubarwienie ochronne, starają się i inne ptaszki gniazdkom swym nadać i dlatego to dosyć trudno jest pomiędzy krzewami gniazdko wypatrzeć.

Małe ale śliczne gniazdka z wełny roślinnej wiją sobie także kolibry, a i nasz niewielki mysikrólik należy do najsławniejszych architektów pomiędzy ptakami. Buduje sobie małe mniej lub więcej okrągłe gniazdeczko z bocznym otworkiem i umie je tak do otoczenia uczynić podobnym, że tylko z trudem odnaleźć je można. Już to wyściela je wewnątrz i zewnątrz mchem, już to buduje całe zewnętrzne ściany z porostów, już też przykrywa gniazdko tak, że wygląda ono jak kupka zeschłych liści i przechodzący ani się domyśla, że w tej kupce suchych liści znajduje się wygodna kołyseczka dla młodych mysikrólików.

Latest Comments
  1. Reklama