Jak ptaszki gniazdka wiją cz. 6

By admin

Luty 12, 2017 Budowa mieszkań w świecie zwierzęcym 1 Comment Tagi: ptak jemiołuszka, ptak jak kuksaniec, ptak leśny, ptak łowny

Pewien rodzaj jaskółek lepi gniazdka jadalne, stanowiące bardzo poważny artykuł handlowy. Gniazda te budują salangany, żyjące nad zatokami wschodnio-indyjskiego morza. O materiale, z jakiego gniazda salangan są zbudowane, krążyły dawniej formalne legendy. I tak opowiadano sobie, że gniazdka te budowane są z mięsa ryb, z pewnego gatunku morskich roślin itp., w rzeczywistości jednak gniazda te są zrobione z pewnego rodzaju lepkiej śliny i zapewne z cieczy, wydzielanej z gruczołów wola. Ciecz ta ma podobne właściwości, jak guma arabska i da się wyciągać w długie cienkie niteczki. Taką niteczkę przyczepia ptak do ściany jaskini i następnie snuje naokoło jedną niteczkę za drugą i w ten sposób z niteczek tych powstaje jednostajna masa szybko schnąca na powietrzu. Gniazdka takie ważą około 10 gr., mają szerokości 5—7 cm., a 3 cm. wysokości.

Głownem miastem, w którym prowadzą handel tymi gniazdami, jest miasto Kanton. Sprzedają tam rocznie 1200 tak zwanych pikuli, każdy zaś taki pikul zawiera około 1000 sztuk gniazdek. Za taki pikul płaci się stosownie do jakości towaru od dwustu do czterech tysięcy dolarów.

Latest Comments
  1. Reklama