Jak ptaszki gniazdka wiją cz. 7

By admin

Luty 12, 2017 Budowa mieszkań w świecie zwierzęcym 1 Comment Tagi: ptak egzotyczny, ptak flaming, ptak interaktywny, ptak immunologia

Najdelikatniejsze gniazdka idą na dwór cesarski do Chin. Gniazda te dlatego są tak drogie, że zbieranie ich nadzwyczaj jest uciążliwe, a nawet połączone z niemałym niebezpieczeństwem, ptaki bowiem dostarczające tych przysmaków gnieżdżą się zwykle w miejscach nadzwyczaj niedostępnych, w rozpadlinach skał, do których odważni zbieracze spuszczać się muszą na linach.

Najdzielniejszym murarzem jest bez zaprzeczenia garncarz, żyjący w Ameryce południowej. Buduje on gniazda przypominające kształtem piece piekarskie. Gniazda te są 20—22 cm. długie, 15—18 cm. wysokie, a 10—12 głębokie. Do budowy używa błota z dróg, ale aby gniazdko było mocniejsze, błoto to miesza z włóknami roślin. Wewnątrz gniazdko podzielone jest na dwie części, jedna służy mu za mieszkanie, a w drugiej zacna małżonka pana wygodnisia niesie i wysiaduje jajka. Sroka przystępując do budowy gniazdka zakłada najpierw fundamenty z chrustu, następnie chrust wykłada wilgotną ziemią, na którą daje warstwę delikatnych roślinek. Z góry przykrywa domek swój dobrze obmyślanym sklepieniem. Wie ona zdaje się dobrze, że dzięki polowaniom, jakie urządza na ptactwo domowe, ludzie nie bardzo jej są życzliwi i budując taką twierdzę, zabezpiecza się przed strzałami, które niejednokrotnie rozzłoszczeni jej rabunkami ludzie w stronę jej gniazda wysyłają.

Latest Comments
  1. Reklama