Jak ptaszki gniazdka wiją cz. 8

By admin

Luty 12, 2017 Budowa mieszkań w świecie zwierzęcym 1 Comment Tagi: ptak błotny, ćwierkający ptak, ptak drapieżny, ptak domowy

Ciekawe jest, że twierdze takie budują te tylko sroki, które osiedlają się w pobliżu mieszkań ludzkich i zamierzają urządzać wyprawy na domowe podwórka, te zaś, które obrały sobie siedzibę w lesie, nigdy tyle czasu budowie swych gniazd nie poświęcają. Pewien przyrodnik opowiada nadzwyczaj charakterystyczny wypadek świadczący o rozumie tych ptaków. W jednej miejscowości licznie pozakładane gniazda srok stanowiły jasny dowód, że z drobiem będzie źle. Postanowiono gniazda zniszczyć i kilkakrotnie do nich strzelano. Po pewnym czasie przekonano się, że nawet dość gruby śrut gniazdkom żadnej szkody nie wyrządza. Zaciekawieni niefortunni rozbijacze sroczych gniazdek zaczęli badać gniazdka bliżej i przekonali się, że ptaki, aby się zabezpieczyć przed strzałami, zamiast, jak dotychczas, gniazdka wylepiać błotem, wyłożyły je odpadkami żelaza, które poznosiły z pobliskiej buty żelaznej.

Dzięcioł błękitny umieszcza gniazda swe w dziurach drzewnych, ale że dziury te są niejednokrotnie za szerokie, aby się ustrzec przed nieproszonymi gośćmi, zwęża je przez zalepianie ścian błotem.

Latest Comments
  1. Reklama