Jak ptaszki gniazdka wiją cz. 9

By admin

Luty 12, 2017 Budowa mieszkań w świecie zwierzęcym 1 Comment Tagi: ptaki a ssaki, ptaki a wiatraki, ptaki a gady, ptaki a linie energetyczne

Nie brak pomiędzy ptaszętami i górników. W pierwszej linii należy tu brzegówka, która w brzegach wygrzebuje do 0,5 m. głębokie dziury i w dziurach tych ściele sobie z trawy i piórek wygodne gniazdka. Czasem setki takich gniazdek można widzieć jedne koło drugich i cały brzeg wygląda podziurawiony jak rzeszoto.

Do górników zaliczyć też trzeba i zimorodka, który podobnie się gnieździ jak brzegówka, tylko że zimorodki nie budują gniazd całymi gromadami. Wchód do gniazdka zimorodka prowadzi z dołu do góry, a przemyślny górnik z boku umieszcza sobie rowek do odprowadzania wody. Korytarz czasem na metr długi przy końcu rozszerza się i w rozszerzeniu tern pan zimorodek umieszcza swe gniazdko. Niełatwa to praca i zimorodek pracuje ciężko dwa, a nawet i trzy tygodnie, zanim sobie swój podziemny pałac przygotuje. Mieszcząc się w sąsiedztwie wody, zimorodek wylewów się nie obawia, instynkt bowiem w porę ostrzega go o powodziach i w latach, w których mają być liczniejsze wylewy, unika większych rzek, a gnieździ się nad mniejszymi.

Wiele jeszcze ptaków umieszcza się w podziemiach, ale te inne są na tyle wygodne, że nie męczą się same wygrzebywaniem różnych dziur, tylko korzystają z gotowych już rozpadlin.

Latest Comments
  1. Reklama