Zaraza końska czyli influenca

By admin

Czerwiec 1, 2018 Choroby koni No comments

Tagi:

Choroba ta panuje czasami między końmi. Szczególniej na wiosnę i w jesieni, rzadko w letniej porze. Wprawdzie zdarza się rzadko, ale natomiast na całe stada się rozpościera.

Oznaki

Koń przestaje jeść zupełnie lub tylko je nieco słomy i siana, głowę aż do ziemi opuszcza, oczy ma wpół otwarte, łzami napełnione a później śluzem gęstym. Jednym puchnie głowa, drugim nabrzmiewa pysk, a innym nogi.

Jeżeli płuca tu cierpią, wtedy oddech jest przyśpieszony, trudny, kaszel się objawia, koń wcale się nie kładzie lub bardzo rzadko i to na czas krótki, język i dziąsła powleczone są śluzem lepkim i żółtym, jednakże nie u wszystkich koni to ma miejsce. U niektórych spostrzegamy wypływ z nozdrzy nabrzmiałości gruczołów podszczękowych. Niektóre cierpią zatwardzenie, większa część biegunkę.

Przyczyny

Przyczyny tej zarazy nie są jeszcze dostatecznie znane. Nie wiemy czy zrządzają właściwe wpływy atmosferyczne lub też żywienie i utrzymywanie. Wydaje się, że przyczyna tej choroby musi się znajdować w powietrzu, gdyż jak wcześniej powiedzieliśmy wiele koni jednocześnie zapada na tę chorobę. Ma wiele podobieństwa do influency ludzkiej ale o wiele od niej jest złośliwa.

Leczenie

Przede wszystkim koń powinien mieć obok suchej stajni dostateczny ale w małych na raz ilościach, szczególnie dobre siano i owies.

Jeżeli płuca cierpią dać aperturę na piersiach lub pod brzuch.

Jeżeli się tworzą nabrzmienia na szyi nacierać je należy smarowidłem lotnym lub olejkiem terpentynowym i szyje obwinąć flanelą albo owczą skórą.

W razie polepszenia w wracania chęci do jedzenia można konia przeprowadzić na wolnym powietrzu, ale nie używać go do pracy.

Gdyby kaszel, szybki oddech, z mocnym rozbiegiem bokami, prędkie bicie pulsu, zapalenie płuc dokazywały, należy puścić 2-3 kwarty krwi żyły z szyi. Jednakże przypadłości te dobrze należy rozważyć, ponieważ bezpotrzebne puszczenie krwi łatwo by nadało chorobie charakter zgniły i zrządziło śmierć konia.

W końcu dodać wypada, że ponieważ choroba ta bardzo rozmaite przybiera charaktery, a przy tym jest zabójcza, przez to w razie jej panowania radzimy zasięgnąć pomocy biegłego weterynarza.